75L-M1M0D SOLOdrive (SL75L-M1M0D) eldoLED Programmable Constant Current LED Driver - 75W DALI-2 Aux
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BS46-SL75L-M1M0D
MPN:
SL75L-M1M0D3
Availability:
In Stock - unless otherwise indicated by stock status below
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
  • 75L-M1M0D SOLOdrive (SL75L-M1M0D) Programmable Constant Current LED Driver - 75W DALI-2 Aux
  • 75L-M1M0D SOLOdrive -Output Specifications
  • 75L-M1M0D SOLOdrive - Control
  • 75L-M1M0D SOLOdrive - Wiring Connector
  • 75L-M1M0D eldoLED SOLOdrive - Dimensions
  • 75L-M1M0D eldoLED SOLOdrive - Programming Info
  • edloLED Linear L-Family LED Drivers
Description
acuity-eldoled-2.png
SOLOdrive Constant Current LED Driver, 75W Max Power Output, Programmable Fixed 700-2100mA Output Current, Single Channel 2-55V Output Voltage, DALI-2 Dim-to Dark 0.1%, Auxiliary Port
eldoLED SOLOdrive SL75L-M1M0D Programmable Constant Current LED Driver - 75W DALI AUX
SOLOdrive, 75W, DALI-2 + AUX, 1 control channel, constant current, 1 x 55V output, side feed, long metal
Programming Options:
  • LED Output Current: Fixed Value between 700-2100mA in 1mA increments
  • Dimming Curve: LIN linear, LOG logarithmic (factory default)
  • Minimum Dimming Level: Default 0.1% (if blank) in 0.1% increments
  • AUX Voltage: Default 16V (if blank). Increments 1V between 4V and 16V; 2V between 16V and 24V.
  • AUX Standby: ON/OFF
For example: 1350MA LOG 16VAUX ON is what we will need to program your driver prior to shipping.
screenshot-2026-05-06-115559.png
Common Custom Program Settings
Product Catalog Number CICode UPC   Product Catalog Number CICode UPC
SL75L-M1M0D2 700MA LOG 16VAUX ON *257RS1 193048017182   SL75L-M1M0D2 1540MA LOG 16VAUX OFF *281PLR 196183678102
SL75L-M1M0D2 800MA LOG 16VAUX ON *285WG2 197589822984   SL75L-M1M0D2 1585MA LOG 16VAUX OFF *281PLT 196183678133
SL75L-M1M0D2 1170MA LIN 1.0MIN 16VAUX ON *2726EN 194995440122   SL75L-M1M0D2 1600MA LOG 16VAUX ON *272U8S 194995591114
SL75L-M1M0D2 1200MA LOG 16VAUX ON *265675 193048823585   SL75L-M1M0D2 1700MA LOG 16VAUX ON *273N8L 194995785070
SL75L-M1M0D2 1300MA LOG 16VAUX ON *273N8J 194995785063   SL75L-M1M0D2 1800MA LOG 16VAUX ON *2721LJ 194995402533
SL75L-M1M0D2 1320MA LOG 16VAUX OFF *281PLF 196183678058   SL75L-M1M0D2 1800MA LOG 5.0MIN 16VAUX ON *295K1A 196183962898
SL75L-M1M0D2 1330MA LIN 1.0MIN 16VAUX ON *2726FA 194995440344   SL75L-M1M0D2 2100MA LOG 16VAUX ON *273N8P 194995785087
SL75L-M1M0D2 1340MA LIN 1.0MIN 16VAUX ON *2726FJ 194995440399   SL75L-M1M0D3 700MA LIN 16VAUX OFF *278HHM 196182916106
SL75L-M1M0D2 1350MA LOG 18VAUX ON *2666VK 193048958027   SL75L-M1M0D3 700MA LOG 16VAUX ON *269JXA 194994801047
SL75L-M1M0D2 1365MA LOG 16VAUX OFF *281PLJ 196183678034   SL75L-M1M0D3 1175MA LIN 16VAUX ON *285RWK 197589785685
SL75L-M1M0D2 1390MA LIN 1.0MIN 16VAUX ON *2726FN 194995440429   SL75L-M1M0D3 1350MA LIN 16VAUX ON *293E8H 198935153424
SL75L-M1M0D2 1390MA LIN 16VAUX ON *2727LP 194995449460   SL75L-M1M0D3 1400MA LIN 16VAUX ON *283GAG 197589245899
SL75L-M1M0D2 1400MA LIN 1.0MIN 16VAUX ON *2726FS 194995440467   SL75L-M1M0D3 1600MA LIN 16VAUX ON *285L7J 197589747690
SL75L-M1M0D2 1400MA LIN 16VAUX ON *263658 193048623130   SL75L-M1M0D3 1755MA LIN 16VAUX ON *2947K8 198935641877
SL75L-M1M0D2 1400MA LOG 16VAUX ON *263F2L 191723839579   SL75L-M1M0D3 1780MA LIN 16VAUX ON *292H1R 198934521668
SL75L-M1M0D2 1430MA LOG 16VAUX OFF *281PLM 196183678096   SL75L-M1M0D3 1850MA LOG 16VAUX ON *291STJ 198934277077
SL75L-M1M0D2 1500MA LOG 16VAUX ON *257RRS 193048017168   SL75L-M1M0D3 1900MA LIN 16VAUX ON *285L7G 197589747676
SL75L-M1M0D2 1520MA LIN 1.0MIN 16VAUX ON *2726FX 194995440504   SL75L-M1M0D3 1920MA LIN 16VAUX ON *275PJ0 196182245749
View AllClose
Additional Information
Our Part No.:
BS46-SL75L-M1M0D
Manufacturer Part No.:
SL75L-M1M0D3
Brand:
Acuity eldoLED SOLOdrive
Fixture Type:
LED
Driver Type:
Constant-Current-Programmable
Input Voltage:
120-277V (Universal)
Max Output Power:
75W
Max Output Current:
2100mA
Output Current Programmable Range:
700-2100mA
Max Output Voltage:
55V
Dimming:
DALI-2 Device Type 6
Location Rating:
Dry/Damp
Dimensions:
16.7" L x 1.2" W x 1.1" H