E-971-WDD-SO400 Sola High Pressure Sodium Ballast Kit - 400W S51 5-tap
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BS82-SOLA-E-971-WDD-SO400
UPC:
MPN:
E-971-WDD-SO400
Availability:
Discontinued by Manufacturer - Shipping Name Brand Replacement
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
  • E-971-WDD-SO400 Sola High Pressure Sodium Ballast Kit - 5 Tap
  • E-971-WDD-SO400 Sola - Dimensions
  • E-971-WDD-SO400 Sola - Capacitor and Ignitor
  • E-971-WDD-SO400 Sola - Bracket
Description
lightolier.png
SPEC SHEET E-971-W-SO400 Spec Sheet
Universal S51 400W High Pressure Sodium Ballast Kit - 5 Tap
  • Core and Coil Ballast Kit - comes with capacitor and ignitor
  • Volts: 120/208/240/277/480V
  • ANSI: S51
  • Circuit: CWA
  • UL and CSA Listed
  • Min. Start Temp: -20' F
View AllClose
Additional Information
Our Part No:
BS82-SOLA-E-971-WDD-SO400
Weight:
15
Mfr Part #:
E-971-WDD-SO400
Input Voltage:
120/208/240/277/480
Warranty:
Manufacturer's
Lamp:
400W S51 High Pressure Sodium
Dimensions:
4.75" L x 4.25" W x 4.8" across coils