HL-OC-20W-E26-50K Hylite Omni-Cob LED Lamp - 20W 3000-Lumens 5000K
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BS17-HL-OC-20W-E26-50K
MPN:
HL-OC-20W-E26-50K
Availability:
Discontinued by Manufacturer - Stock Limited to Quantity Shown Below
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
  • HL-OC-20W-E26-50K Hylite - Specifications
  • HL-OC-20W-E26-50K Hylite - Equivalents
  • HL-OC-20W-E26-50K Hylite - Dimensions
  • Base: Medium Screw
Out of stock
Description
recom.png
Hylite Omni-Cob LED Lamp, 20W 3000 Lumen, Universal 120-277V Input, 100 Watt HID (MH/HPS) Equivalent, Medium Base (E26), 5000K, IP64, CRI >80, 360° Beam Angle
Hylite 20W 3000L LED Omni-Cob Lamp
  • Extremely Efficient: High Lumen Efficacy: 150 LpW
  • Fully Encapsulated and Compact Size: Allows placement in Small Fixtures and Tight spaces
  • Maintenance-Free Operation: Crisp, Clean Light Color with High CRI (>80)
  • Solid State: High-Shock and Vibration-Resistant.
  • No Ballast necessary: Internal Driver
  • Compact Size: Easily installed into standard fixtures – simply bypass ballast and screw-in.
  • Instant Start and Restart: No warm up time required.
  • No Electro-Magnetic (EMi) or Radio Frequency Interference (RFi)
  • Rated for Enclosed Fixtures
  • UL and CE Certified IP 65
  • 5 Year Limited Warranty
View AllClose
Additional Information
Our Part No:
BS17-HL-OC-20W-E26-50K
Mfr Part #:
HL-OC-20W-E26-50K
Brand:
Hylite
Bulb Shape:
Corn Cob
Wattage:
20W
Lumens:
3000
Lumens per Watt:
150
Color Temp:
5000K
Voltage:
120-277V (Universal)
Base Type:
Medium (E26)
Dimming:
No
Finish:
White
Beam Angle:
360°
Dimensions:
6.5" (L) x 2.65" (D)
CRI:
>80
HID Equivalent:
100W