12.5PAR30/LN/LED/60'/940/120V SATCO (S29438) LED Lamp - 12.5W 1000lm PAR30LN E26 4000K
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BS-S29438
UPC:
MPN:
S29438
Availability:
In Stock - unless otherwise indicated by stock status below
Minimum Purchase:
6 units
Shipping:
Calculated at Checkout
Out of stock
Description
SATCO 12.5W LED Lamp, PAR30LN Shape, E26 Medium Base, 1000 Lumens, 4000K Cool White Color Temperature, Clear Finish, Equivalent Wattage 75W
SATCO 12.5PAR30/LN/LED/60'/940/120V (S29438) LED Lamp
  • LED PAR30LN shape lamp with E26 base
  • 12.5W, 1000 lumens
  • 4000K Color Temperature
  • Voltage: 120V
  • Clear Finish
  • Beam angle: 60°
  • Suitable for Wet locations
View AllClose
Additional Information
Our Part No:
BS-S29438
Manufacturer Part No.:
12.5PAR30/LN/LED/60'/940/120V
Manufacturer Material Code:
S29438
Brand:
SATCO
Product Class:
PAR Series
Bulb Shape:
PAR30LN
Base Type:
E26
Wattage:
12.5W
Lumens:
1000
Color Temp:
4000K
Voltage:
120V
Dimensions:
4.57" MOL x 3.74" MOD
Finish:
Clear
Dimming:
Yes
CRI:
90+
Beam Angle:
60°
Rated Life:
25000 Hours
Equivalent:
75W