ESST040W-0900-42 ERP Power Constant Current Driver - 37.8W 900mA
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ERP-ESST040W-0900-42
MPN:
ESST040W-0900-42
Availability:
In Stock - unless otherwise indicated by stock status below
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
  • ESST040W-0900-42 ERP Power Constant Current LED Driver - 37.8W 900mA Tri-mode Di
  • ESST040W-0900-42 ERP Power - Specifications
  • ESST040W-0900-42 ERP Power - Wiring
  • ESST040W-0900-42 ERP Power - Dimensions
  • ESS ESST Series ERP Power - Specifications
Description
erp-powerlight.png
ERP Power ESST040W-0900-42 Constant Current LED Driver, 37.8W Max Power Out, Universal 120-277V Input, Fixed Output Current 900mA Max, Output Voltage 42Vdc, Tri-Mode Dimming (TRIAC, ELV & 0-10 V)
ERP Power 37.8W 900mA Constant Current LED Power Supply
ESST - Thermally Enhanced, Plastic Case
  • Power 37.8W AC DC Converter
  • Input Voltage: 120-277VAC, Output Voltage: 24-42Vdc
  • Current Output: Fixed constant current of 900mA
  • IP66 Rectangular Plastic case
  • Class 2 power supply
View AllClose
Additional Information
Our Part No.:
ERP-ESST040W-0900-42
Manufacturer Part No.:
ESST040W-0900-42
Brand:
ERP Power
Fixture Type:
LED
Driver Type:
Constant-Current
Input Voltage:
120-277V (Universal)
Max Output Power:
37.8W
Max Output Current:
900mA
Output Current Factory Setting:
900mA
Max Output Voltage:
42V
Output Voltage Range:
24-42V
Dimming:
Analog (0-10V), TRIAC, ELV
Product Data Sheet:
See PDF Link Provided
Location Rating:
Dry/Damp/Wet
Dimensions:
3.3 L x 1.57" W x 0.99" H"