The Excelsys Technologies LXV300-048SH 300W Constant Voltage LED Driver features an input voltage of 480VAC, output voltage of 48V and an output current of 6.25A.
View AllClose
Excelsys Technologies 300W 480VAC Constant Voltage LED Driver Features
- Input Voltage: 480VAC
- Output Voltage: 48V
- IP67 Waterproof
- Maximum Current Output: 6250mA
- High Efficiency up to 91%
- -35°C to 70°C operation
- Chassis Mount
- Approvals: CE, cULus, EN
Additional Information
Our Part No: |
BS14-LXV300-048SH |
Weight: |
Mfr Part #: |
LXV300-048SH |
Input Voltage: |
480 |
Warranty: |
5 Year |
Dimensions: |
10.16" L x 3.69" W x 1.75" H (258.0mm x 93.6mm x 44.5mm) |
Product Data Sheet: |
No |
Features: |
OCP, OTP, SCP |
Fixture Type: |
LED |
Case Size: |
5 |
Alternative Keywords: |
No |
Driver Type: |
Constant-Voltage |
Max Output Power: |
300W |
UL Class: |
Class 2 |
Max Output Voltage: |
48V |
Max Output Current: |
6250mA |