LED40W-024-C1300-D Thomas Research Constant Current LED Driver - 40W 1300mA Dimmable
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BS14-LED40W-024-C1300-D
MPN:
LED40W-024-C1300-D
Availability:
In Stock - Unless Otherwise Indicated by Stock Status Below
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
  • Current LED40W-024-C1300-D Thomas Research Constant Current LED Driver - 40W 1300mA Dimmable
  • LED40W-024-C1300-D Thomas Research - Specifications
  • LED40W-024-C1300-D Thomas Research - Wiring
  • LED40W-024-C1300-D Thomas Research - Dimensions
Description
trp.png
Thomas Research Constant Current LED Driver, 40W Max Power Output, Universal 120-277V Input, Fixed 1300mA Output Current, 8-24Vdc Output Voltage, Analog 0-10V Dimming
Thomas Research 40W 1300mA Constant Current Power Supply
  • Total Power: 40 Watts
  • Input Voltage: 90-305 VAC
  • Constant Current 1300mA Output
  • Analog Dimming 0-10V
  • IP66, NEMA 4
  • High Power Factor
  • Black Magic Thermal Advantage Plastic Housing
View AllClose
Additional Information
Our Part No.:
BS14-LED40W-024-C1300-D
Manufacturer Part No.:
LED40W-024-C1300-D
Manufacturer Material Code:
Brand:
Thomas Research - Current
Fixture Type:
LED
Driver Type:
Constant-Current
Input Voltage:
120-277V (Universal)
Max Output Power:
40W
Max Output Current:
1300mA
Output Current Factory Setting:
1300mA
Max Output Voltage:
24V
Dimming:
Analog (0-10V)
Product Data Sheet:
See PDF Link Provided
Location Rating:
Dry/Damp
Dimensions:
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H