LED50W-142-C0350 Thomas Research Constant Current LED Driver - 50W 350mA
(3 reviews) Write a Review
SKU:
BS14-LED50W-142-C0350
MPN:
LED50W-142-C0350
Availability:
Discontinued by Manufacturer - Stock Limited to Quantity Shown Below
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
  • LED50W-142-C0350 Thomas Research Products LED Driver - 50W 350mA
  • LED50W-142-C0350 Thomas Research - Specifications
  • LED50W-142-C0350 Thomas Research - Models
  • LED50W-142-C0350 Thomas Research Dimensions
Description
current-thomas-research.png
LED50W-142-C0350 Thomas Research Constant Current LED Driver, 50W Max Power Output, Universal 120-277V Input, Fixed 350mA Output Current, 47-142Vdc Output Voltage
Thomas Research Products 50W 350mA Constant Current Power Supply
  • Total Power: 50 Watts
  • Input Voltage: 100-277 VAC
  • IP66
  • High Power Factor
  • Black Magic Thermal Advantage™ Plastic Housing
View AllClose
Additional Information
Our Part No.:
BS14-LED50W-142-C0350
Manufacturer Part No.:
LED50W-142-C0350
Brand:
Thomas Research - Current
Fixture Type:
LED
Driver Type:
Constant-Current
Input Voltage:
120-277V (Universal)
Max Output Power:
50W
Max Output Current:
350mA
Max Output Voltage:
142V
Dimming:
Non Dimming
Product Data Sheet:
See PDF Link Provided
Location Rating:
Dry/Damp
Dimensions:
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H